Instrument dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (ang. SME Instrument) jest narzędziem finansowania innowacji na poziomie Europejskim w latach 2014-2020. Funkcjonuje on w ramach programu Horyzont 2020. Zasady regulujące uczestnictwo oraz rozliczanie projektu regulują zapisy programu pracy (Work Programme) w ramach programu Horyzont 2020.
Ze względu na ukierunkowanie rynkowe, uwzględniając prawa własności intelektualnej do nowopowstających technologii/produktów, umożliwiono w tym przypadku aplikowanie pojedynczym firmom. Może to być istotną zachętą dla tych firm, które w trosce o swoje know-how nie chciały dotychczas uczestniczyć w projektach na poziomie Europejskim ze względu na konieczność współpracy w ramach konsorcjów. W przypadku Instrumentu wnioski składać mogą zarówno pojedyncze firmy jak i konsorcja (jeśli pracują nad tą samą technologią i mają uregulowane pomiędzy sobą prawa własności do danego rozwiązania, dotyczy to przede wszystkim fazy 2 Instrumentu MŚP).
Poziomy gotowości technologicznej
Jedynie przedsięwzięcia będące na poziomie gotowości technologicznej 6 (Technology Readiness Level) mogą ubiegać się o finansowanie w ramach Instrumentu MŚP. Poziomy gotowości technologicznej są powszechnie przyjętym, na całym świecie, kryterium oceny zaawansowania rozwoju kluczowych technologii. W Polsce poziomy gotowości technologicznej opisuje Dziennik Ustaw Nr 18 Poz. 91. z dnia 4 stycznia 2011 r. w sprawie sposobu zarządzania przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizacją badań naukowych lub prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. Wiążąca zaś dla Instrumentu dla MŚP jest definicja Komisji Europejskiej. Znaleźć ją można w dokumencie „HORIZON 2020 – WORK PROGRAMME 2018-2020”.
EIC Accelerator (od strategii wejścia na rynek do gotowości rynkowej)
Europejska Rada ds. Innowacji (European Innovation Council – EIC) to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma wspierać najbardziej obiecujących europejskich przedsiębiorców reprezentujących sektor MŚP.
Program zapewnia bezpośrednie wsparcie dla innowatorów poprzez dwa główne instrumenty finansowania: Pathfinder – dla wczesnych etapów prac B+R i Accelerator – dla etapu rozwoju oraz wprowadzania na rynek. Działalność ta ma być uzupełnieniem prac Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT).
Budżet EIC Accelerator na lata 2019-2020 jest szacowany na 1,3 mld euro.
Program zastąpił fazę II Instrumentu MŚP
DLA KOGO?
Jest to pilotażowy program akceleracyjny dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) ze wszystkich branż, w tym start-upów działających for-profit, pochodzących z państw członkowskich UE lub krajów stowarzyszonych z programem Horyzont 2020.
Jest to instrument skierowany do pojedynczych podmiotów z sektora MŚP, które wykazują wysoki potencjał do wzrostu, mają przełomowe rozwiązania (technologię, produkt, usługę) znajdujące się w fazie bezpośrednio poprzedzającej skalowanie i zamierzają wdrożyć je na rynek europejski i globalny.
Komisja Europejska preferuje projekty charakteryzujące się wysokim poziomem ryzyka oraz wysokim potencjałem rozwojowym.
O wsparcie firma musi aplikować samodzielnie. Nie ma możliwości złożenia wniosku jako konsorcjum. Nie ma obszarów tematycznych. Przedsiębiorca sam określa temat w ramach którego składa wniosek.
Warunkiem podstawowym, który trzeba spełnić przy składaniu wniosku:
- posiadanie prototypu,
- osiągnięcie co najmniej 6 poziomu gotowości technologicznej (Technology Readiness Level) - Demonstracja produktu. Oznacza to, że dokonano demonstracji w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.
CO OFERUJE?
W ramach instrumentu są dostępne dwie ścieżki finansowania:
- W formie samego grantu – kwota dofinansowania od 0,5 mln euro do 2,5 mln euro – 70% kosztów kwalifikowalnych.
lub - W formie grantu i kapitału mieszanego tzw. blended finance (grant plus finansowanie kapitałowe) – do 17,5 mln euro w przypadku finansowana mieszanego (2,5 mln euro grant + 15 mln finansowania kapitałowego).
Grant można uzyskać tylko na projekty na poziomie 6-8 TRL. Natomiast projekty bardziej zaawansowane (powyżej TRL 8) będą mogły otrzymać wyłącznie finansowanie mieszane.
Wsparcie grantowe obejmuje głównie finansowanie prac nad ostatecznym dopracowaniem produktu lub usługi oraz przygotowanie do komercjalizacji i skalowania.
Czas trwania projektu: od 12 do 24 miesięcy.
We wniosku należy podać m.in. oczekiwane rezultaty związane z realizacją projektu, a także oszacować jego wpływ na przyszłą kondycję firmy, np. na wysokość jej obrotów, zatrudnienie, sprzedaż, stopę zwrotu z inwestycji czy rentowność.
Decyzja o udzieleniu wsparcia podejmowana jest po ocenie projektu, którą przeprowadza międzynarodowy zespół ekspertów z zakresu technologii, biznesu oraz finansów. Ocena wniosku zazwyczaj trwa około 2 miesięcy.
Beneficjentom EIC Accelerator przysługują również bezpłatne usługi dodatkowe w ramach Business Acceleration Services (BAS), takie jak coaching, mentoring, dostęp do kontaktu z potencjalnymi inwestorami oraz partnerami biznesowymi. W przypadku coachingu, beneficjent może skorzystać do 12 dni pracy z coachem.
Ostatni termin konkursu w 2020 roku: 7 października 2020 r.
W ramach Programu Horyzont 2020 wniosek możemy złożyć wyłącznie drogą online, poprzez portal Funding & Tenders.
Generator wniosku wraz z informacjami dotyczącymi konkursu.
Baza informacji i dokumentów:
- Więcej o EIC Acceleratorze – strona EASME.
- Informacje dotyczące programu.
- Wskazówki dla wnioskujących.
- EIC Accellerator.
- EIC work programme.
- EIC FAQ.
- Przewodnik dla składających wnioski.
- Aktualności.
Sprawdź czy ten program jest dla Ciebie – uruchom EIC WIZARD
Sprawdź czy spełniasz kryteria europejskiego MŚP
SME Instrument Faza III (przygotowanie do wprowadzenia na rynek)
Business acceleration support and coaching services
Wsparcie beneficjentów programu Instrument dla MŚP nie kończy się przyznaniu dofinansowania. W ramach fazy 3 dostępnych jest kilka usług typu akceleracyjnego, których celem jest wsparcie procesu komercjalizacji. Celem całego programu Instrumentu dla MŚP jest nie tylko oferowanie wsparcie kapitałowego w postaci grantu, ale także równolegle dostępne są instrumenty, których celem jest wsparcie beneficjentów w procesie realizacji projektu.
Instrumenty te obejmują:
- Usługę coachingową;
- Wsparcie biznesowe i usługi akceleracyjne;
- Dostęp do imprez targowych odbywających się poza Europą.
Więcej o III fazie SME Instrument