Pomiń nawigację

17 sierpnia 2021

Sprzedaż sprzętu medycznego za granicę: wykaz brytyjskich instytucji odpowiedzialnych za zakup produktów medycznych

Udostępnij

Ambasada RP w Londynie zidentyfikowała szereg instytucji i podmiotów gospodarczych, które mogłyby być zainteresowane współpracą z polskimi firmami z szeroko rozumianego sektora medycznego. Są to zarówno podmioty podlegające pod narodową służbę zdrowia (National Health Service), jak i podmioty z sektora prywatnego, nie tylko szpitale, ale też organizacje zrzeszające producentów sprzętu medycznego oraz dystrybutorów. Poniżej prezentujemy liczne instytucje odpowiedzialne za zakup sprzętu medycznego na Wyspach, wraz z danymi kontaktowymi.

Podmioty podlegające pod narodową służbę zdrowia UK (NHS)

  • Szansa dla medtechów

Najważniejszym podmiotem i fundatorem badawczym w dziedzinie MedTech jest National Institute for Health Research (NIHR) współpracujący z NHS (National Health Service), uniwersytetami brytyjskimi, władzami lokalnymi, innymi fundatorami badań oraz pacjentami, opłacany głównie z budżetu ministerstwa ds. zdrowia i opieki społecznej (DHSC). Przekazał on m.in. £14 mln dla 11 MedTech and In Vitro Diagnostics Co-operatives (MICs) działających na terenie całego kraju.

Dodatkowo istnieje 15 Academic Health Sciences Networks (AHSNs), wspomagających rozwój technologiczny i wprowadzanie innowacyjności na podległym im terenie oraz 8 Health Data Research Hubs, opracowujących strategię rozwoju zarządzania danymi w określonych dziedzinach zdrowia.

Oczywiście stanowi to szansę dla innowatorów i wynalazców z zagranicy, w tym z Polski, chociaż UK stawia nacisk przede wszystkim na rozwój i współpracę z podmiotami brytyjskimi, starając się uzyskać status potentata na światowym rynku MedTech.

Polskie firmy sektora MedTech powinny starać się przede wszystkim nawiązać kontakt z którąś z przedstawionych powyżej brytyjskich instytucji badawczych, które są bezpośrednio powiązane z NHS England. Ułatwi to  proces autoryzacji produktów i urządzeń medycznych do obrotu publicznego na terenie UK, którego dokonuje niezależna od EMA brytyjska Medicines and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA).

  • NHS Supply Chain – główny zamawiający na Wyspach

Brytyjskie ministerstwo zdrowia i opieki społecznej (DHSC) wydało około 70 miliardów GBP na zakupy w Anglii w roku finansowym 2018/19, w porównaniu z 68,3 miliardami GBP w poprzednim roku (wydatki są zdecentralizowane dla Szkocji, Walii i Irlandii Północnej). Zdecydowana większość to wydatki poniesione przez NHS. Wydatki NHS stanowią ponad 80% wydatków w sektorze zdrowia Wielkiej Brytanii.

Na terenie Anglii większość towarów i urządzeń medycznych jest kupowana centralnie i hurtowo przez NHS Supply Chain, spółkę będącą w gestii DHSC. NHS Supply Chain obsługuje obecnie ponad 8 milionów zamówień rocznie – w 94 000 punktach zamówień i 17 465 lokalizacjach od ponad 930 dostawców –  i ma na celu zrealizowanie 80% wszystkich zakupów NHS w ujęciu ilościowym do 2022 r. Leki są nabywane za pośrednictwem oddzielnego systemu regionalnych grup zakupowych aptek.

Aktualizowany kalendarz przetargów znajduje się na stronie internetowej NHS

Dowiedz się więcej o zasadach współpracy NHS z dostawcami

Sprawdź listę akredytowanych dostawców NHS

Kontakt z działem ds. dostawców NHS Supply Chain: Supplier Relationship Management (SRM) Team Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gareth Harvey Regional Lead – North Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. +44 (0)7834 904 217

Adam Blake Regional Lead – London Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. +44 (0)7511 701 221

Tom Neilan Regional LeadCentral Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. +44 (0)7887 960 148

Darren Williams Regional Lead – South Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. +44 (0)7917 244 472

  • Systemy zamówień Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej

Zdecentralizowane administracje mają swoje własne systemy zamówień: NSS (National Services Scotland) National Procurement w Szkocji, NHS Shared Services System w Walii oraz Procurement and Logistics Service w Irlandii Północnej.

NHS w Szkocji wydaje około 2,5 miliarda funtów rocznie na szeroki zakres towarów i usług. Wszystkie oferty przetargowe NHS Scotland powyżej określonej wartości są publikowane w systemie OJEU (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej).

Kontakt do NSS National Procurement: Steven McLaughlin NSS Head of Procurement Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. +44 (0)1698794578

Więcej informacji na temat systemu przetargów dla NSS znajduje się na stronie internetowej.

Podmioty sektora prywatnego

Potencjalnymi odbiorcami urządzeń i technologii medycznych mogą być także szpitale prywatne działające na terenie UK. Poniżej przedstawione zostały największe firmy z sektora prywatnego zajmujące się prowadzeniem szpitali, ośrodków zdrowotnych i rehabilitacyjnych, oraz opieką społeczną:

Firma posiada 39 prywatnych szpitali i 8 klinik w Anglii, Walii i Szkocji, i jest największym prywatnym podmiotem pod względem wolumenu operacji kolan i bioder. W 2019 r. Spire Healthcare przyjęło łącznie 810 tys. pacjentów.

Adres: Spire Healthcare 3 Dorset Rise London EC4Y 8EN Tel.: 08004 346600

BMI Healthcare posiada 51 prywatnych szpitali i oferuje 500 zabiegów w ponad 60 różnych dziedzinach medycyny.

Adres: BMI Healthcare House 30 Cannon Street London EC4M 6XH Tel.: 08081 010337

Firma posada 30 szpitali w Londynie i Manchesterze. W planach ma również otwarcie swojego największego szpitala w Birmingham w 2022 r.

Adres:  HCA Healthcare UK 2 Cavendish Square London W1G 0PU Tel.: 02073 908222

Organizacja non-profit posiadająca 31 szpitali, 112 centrów odnowy biologicznej i fitnessu, oraz 39 centrów medycznych. Główna specjalizacja Nuffield Health to fitness, zapobieganie chorobom i profilaktyka.

Adres: Nuffield Health Epsom Gateway Ashley Avenue Epsom KT18 5AL Tel.: 03001 236200

Ramsay Healthcare UK posiada 33 prywatne szpitale na terenie Anglii. Oferuje szeroki zakres usług klinicznych, od rutynowych spotkań do skomplikowanych operacji. Ramsay Healthcare UK również prowadzi centra rehabilitacji neurologicznej i wspiera pacjentów z zaawansowanymi kondycjami neurologicznymi.

Adres: Ramsay Healthcare UK 25 Old Broad Street London EC2N 1HQ Tel.: 01234 273473

Care UK jest jedną z największych firm prowadzących domy opieki dla seniorów w UK. Firma posiada ponad 120 ośrodków na terenie Anglii i Szkocji.

Adres: Connaught House 850 The Crescent Colchester Business Park Colchester Essex CO4 9QB

The London Clinic jest jednym z największych szpitali prywatnych w UK, prowadzącym również 7 klinik na terenie Londynu. Szpital posiada szeroką ofertę zabiegów medycznych, chirurgicznych i neurologicznych, a także prowadzi fundację wspierającą badania i naukę w zakresie medycyny.

Tel.: +44 (0)20 4527 1251 Adres: 20 Devonshire Pl London W1G 6BW

Circle Health Group jest obecnie jednym z największych niezależnych dostawców opieki zdrowotnej w UK. Spółka prowadzi 53 niezależne szpitale prywatne, oferuje zintegrowane programy opieki i usługi rehabilitacyjne, a także posiada oddział zagraniczny i kliniki w Szanghaju.

Tel.: 020 3283 6600 Adres:  Circle Health Group 1st Floor, 30 Cannon Street London EC4M 6XH

HC-One jest największym operatorem domów opieki w UK. Spółka prowadzi 329 domów opieki na terenie całego kraju, oraz specjalizuje się w leczeniu demencji, opiece pielęgniarskiej, stacjonarnej i specjalistycznej opiece nad osobami starszymi.

Tel.: 01325 351 100 Adres: Southgate House Archer Street Darlington County Durham DL3 6

Brytyjskie stowarzyszenia  producentów środków  i urządzeń medycznych

Polskie firmy starające się o kontakt z dystrybutorami na terenie UK powinny skontaktować się z poniższymi brytyjskimi stowarzyszeniami środowisk producentów środków i urządzeń medycznych, farmaceutycznych oraz biotechnologicznych

Stowarzyszenie zrzeszające producentów urządzeń medycznych, dystrybutorów i prawników.

Adres: ABHI Suite 2, 4th Floor 1 Duchess Street London W1W 6AN Tel.: 02079 604360 Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stowarzyszenie łączące ponad 120 producentów środków farmaceutycznych odpowiedzialnych za 80% leków przepisanych przez NHS.

Adres: The Association of the British Pharmaceutical Industry 7th Floor Southside 105 Victoria Street London SW1E 6QT Tel.: 02079 303477

Grupa ponad 300 producentów środków farmaceutycznych. Organizacja zrzesza zarówno startupy, jak i większe firmy i uniwersytety.

Adres: Ethical Medicines Industry Group (EMIG) 118 Pall Mall London SW1A 5ED Tel.: 07736 144937 Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stowarzyszenie zrzeszające i promujące firmy z sektora biotechnologicznego.

Adres: The BioIndustry Association 7th Floor, Southside 105 Victoria Street London SW1E 6QT Tel.: 02076 302180

Stowarzyszenie producentów leków generycznych.

Adres: British Generic Manufacturers Association 65 Gresham Street London EC2V 7NQ Tel.: 02074 572018 Tel.: 02074 572048 Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizacja wspomagająca i reprezentująca sektor diagnostyki In Vitro.

Adres: British In Vitro Diagnostics Association 299 Oxford Street (5th floor) London W1C 2DZ Tel.: 03333 208823 Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizacja reprezentująca producentów leków sprzedawanych bez recepty I suplementów diety.

Adres: PAGB New Penderel House 283-288 High Holborn London WC1V 7HP Tel.: 02072 428331

Inne strony internetowe poświęcone dostawom i dystrybucji produktów medycznych w Wielkiej Brytanii obejmują Bunzl Healthcare i DCC Vital:

 

Zobacz więcej podobnych artykułów