9 lutego 2021

COVID-19: warunkowe otwarcie hoteli, stoków narciarskich, kin i teatrów od 12 lutego

Druga fala epidemii COVID-19 w Polsce, czyli lawinowy przyrost zakażeń jaki nastąpił z początkiem października 2020 r., przyniosła powrót do licznych restrykcji w sferze działalności gospodarczej. Wprowadzane sukcesywnie ograniczenia, w tym najdotkliwsze, w postaci zakazów prowadzenia działalności określonego rodzaju, objęły wiele branż gospodarki.

W pierwszej kolejności, od 17 października, zakazana została działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. 24 października zamknięte zostały restauracje oraz wszelkie inne placówki gastronomiczne -  dopuszczalne jest wyłącznie przygotowywanie i sprzedaż żywności na wynos lub z dowozem. Przywrócono limity klientów w placówkach handlowych i usługowych oraz tzw. godziny dla seniorów.  Kolejne obostrzenia weszły w życie 7 listopada, kiedy powrócił zakaz prowadzenia działalności w obiektach o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2 (z wyjątkami obejmującymi m.in. sklepy z żywnością, meblowe, drogerie, apteki, księgarnie oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne), a hotele i inne obiekty noclegowe zostały zamknięte dla szerokiego kręgu gości, czyli przede wszystkim dla turystów. Zamknięte zostały także kina, teatry, muzea, galerie sztuki, biblioteki czy domy kultury. Targi, wystawy, kongresy czy konferencje mogą odbywać się wyłącznie w formule zdalnej. Z wyjątkiem sportu zawodowego, zakazana została działalność związana ze sportem, rozrywkowa i rekreacyjna, co oznaczało m.in. zamknięcie stoków narciarskich.

Pierwszym krokiem w kierunku luzowania powyższych ograniczeń było zniesienie z dniem 1 lutego 2021 r. zakazów dotyczących prowadzenia działalności handlowej i usługowej w obiektach o powierzchni powyżej 2000 m2 (centrach handlowych ), godzin dla seniorów, a także otwarcie muzeów i galerii sztuki.

Kolejny, zapowiedziany przez Premiera podczas konferencji prasowej 5 lutego, obejmuje otwarcie branży hotelarskiej i kulturalnej oraz umożliwienie korzystania z obiektów sportowych wszystkim zainteresowanym, a nie tylko, jak obecnie, w ramach sportu profesjonalnego. Od piątku 12 lutego, na razie jedynie warunkowo, tj. do 26 lutego i w ścisłym reżimie sanitarnym funkcjonować będą mogły:

  • hotele i inne obiekty noclegowe – z ograniczeniem obłożenia miejsc noclegowych do 50% oraz ograniczeniem działalności restauracji hotelowych do przygotowywania posiłków i ich dostarczania do pokoi;
  • kina, teatry, filharmonie i opery – z ograniczeniem do 50% zajętych miejsc na widowni.

Obiekty służące uprawnianiu dyscyplin sportowych na otwartej przestrzeni, w tym stoki narciarskie,  boiska, lodowiska, korty tenisowe, a także kryte baseny, dostępne mają być dla nieograniczonego kręgu osób, z zachowaniem rygorów sanitarnych.

Źródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/kolejny-etap-stopniowego-odmrazania-polskiej-gospodarki--juz-od-12-lutego.

Departament Wsparcia Przedsiębiorczości PARP, Enterprise Europe Network 

 

 


Może Cie zainteresować

Opublikowano: 09.02.2021 07:32
Poprawiono: 08.02.2021 13:54
Modyfikujący: Eryk Rutkowski
Udostępniający: Eryk Rutkowski
Autor dokumentów: