11 grudnia 2020 r.
Digitalizacja turystyki: nowy konkurs dla MŚP z branży turystycznej w ramach programu COSME

"Innovation uptake and digitalisation in the tourism sector COS-TOURINN-2020-3-03"
Ogólnym celem konkursu jest zwiększenie stopnia wykorzystania technologii cyfrowych i innowacji przez MŚP z sektora turystyki poprzez współpracę międzynarodową i budowanie potencjału.
Celem działania jest:
- Wzmocnienie współpracy transnarodowej i transgranicznej, w szczególności integracja przedsiębiorstw turystycznych i zainteresowanych stron w transnarodowych i międzyregionalnych ekosystemach innowacji, aby umożliwić inteligentny i zrównoważony wzrost MŚP działających w sektorze turystyki.
- Wspieranie zdolności i umiejętności MŚP w zakresie lepszego wykorzystania nowych technologii cyfrowych, co doprowadzi do powstania nowych modeli biznesowych w turystyce.
- Wspieranie innowacyjnych rozwiązań służących poprawie zarządzania turystyką i oferty turystycznej poprzez współpracę w ramach ekosystemu turystycznego, w tym partnerstw publiczno-prywatnych.
Celem szczegółowym działania jest opracowanie i wdrożenie transnarodowych i międzysystemowych programów wsparcia w celu budowania potencjału w zakresie transformacji cyfrowej, innowacji i inteligentnych rozwiązań stosowanych przez MŚP w ekosystemie turystycznym.
Proponowane działania
W ramach tego działania zostaną wybrane podmioty działające jako pośrednicy, których zadaniem będzie organizacja konkretnych działań dla MŚP z sektora turystyki w różnych krajach COSME. Pośrednikiem mogą być takie instytucja jak np.:
- Inkubatory przedsiębiorczości.
- Akceleratory.
- Organizacje wspierające biznes, zapewniające wsparcie biznesowe dla MŚP i nowych przedsiębiorstw współpracujących z dostawcami technologii turystycznych, przetwarzania danych i podobnych usług i rozwiązań cyfrowych.
- Instytuty badawcze i edukacyjne.
- Stowarzyszenia zawodowe.
Konsorcjum będzie organizować i zapewniać bezpośrednie wsparcie przedsiębiorcom w celu budowania ich zdolności do opracowywania i wdrażania nowych, innowacyjnych koncepcji usług i operacji z wykorzystaniem technologii cyfrowych. Będzie również miało za zadanie nawiązywanie współpracy transgranicznej i/lub narodowej w celu wspierania procesu partnerskiego uczenia się, a także wymiany wiedzy i dobrych praktyk w zakresie wdrażania digitalizacji, innowacji i nowych technologii w turystyce.
Kto może aplikować w konkursie
Wnioskodawcy muszą:
- być w całości lub w części podmiotami publicznymi lub prywatnymi;
- podmioty prywatne muszą być odpowiednio utworzone i zarejestrowane zgodnie z prawem krajowym.
Wnioskodawcy muszą być osobami prawnymi tworzącymi konsorcjum. Poniżej znajduje się otwarta lista rodzajów osób prawnych, które mogą wejść w skład konsorcjum:
- organizacje non-profit (prywatne lub publiczne);
- organizacje pozarządowe;
- instytucje otoczenia biznesu, w tym inkubatory, akceleratory, laboratoria i centra innowacyjności, uniwersytety i instytucje edukacyjne, centra badawcze i inne organizacje, które bezpośrednio wspierają sektor MSP;
- władze publiczne i ich sieci lub stowarzyszenia na poziomie europejskim, międzynarodowym, krajowym, regionalnym i lokalnym lub organizacje działające w imieniu władzy publicznej, odpowiedzialne lub działające w dziedzinie turystyki, spraw gospodarczych, przemysłu, wsparcia biznesu lub dziedzin pokrewnych ;
- organizacje międzynarodowe;
- podmioty prywatne i nastawione na zysk, w tym mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) działające w sektorze turystyki i wsparcia dla przedsiębiorstw;
- izby handlowe i przemysłowe;
- instytucje szkoleniowe i edukacyjne, w tym uniwersytety i ośrodki badawcze zajmujące się turystyką i wsparciem biznesu.
Osoby fizycznie nie mogą brać udziału w tym konkursie.
W szczególności Wnioskodawcy muszą:
- Być zarejestrowanym podmiotem w jednym z krajów członkowskich UE lub w kraju stowarzyszonym z COSME (zgodnie z Art. 6 Rozporządzenia o COSME).
- Mieć osobność prawną (zarówno podmioty działające dla zysku jak i te non-for-profit, a także podmioty publiczne i prywatne. Podmioty prywatne muszą być zarejestrowane w odpowiednich rejestrach zgodnie z prawem krajowym).
Partnerstwa (konsorcja)
Aby wniosek był kwalifikowalny, musi zostać złożony przez konsorcjum składające się z:
- co najmniej 5 i maksymalnie 10 członków/partnerów - różne osoby prawne;
- obejmujące co najmniej 5 kwalifikujących się krajów – opisanych w pkt. 6.1 Call for Proposal;
- co najmniej jeden (1), ale nie więcej niż dwa (2) organy i instytucje publiczne, określone w pkt 1 Call for Proposal;
- co najmniej jedna (1) organizacja wspierająca działalność gospodarczą, określona w pkt 1 i 8.2 Call for Proposal.
Każde konsorcjum/sieć będzie bezpośrednio wspierać (łącznie ze wsparciem finansowym) łącznie co najmniej 60 turystycznych MŚP z co najmniej trzech (3) kwalifikujących się krajów.
Budżet
Całkowity budżet przeznaczony na to działanie to 8 mln euro.
Maksymalny kwota wsparcia przeznaczona dla złożonego projektu – 1.000.000 euro. Planowane jest wsparcie 8-11 projektów.
Poziom dofinansowania każdego projektu to 75% kosztów kwalifikowanych.
Czas trwania projektu
Czas trwania projektu to minimum 25 miesięcy a maksimum 36 miesięcy.
Link do generatora wniosków
Termin składania wniosku
Wniosek należy złożyć w wersji elektronicznej w języku angielskim poprzez platformę Funding and Tender Opportunities do dnia 11 lutego 2021 r. do godziny 17:00 (czasu Brukselskiego).
Pytania dotyczące konkursu
Pytanie dotyczącego tego konkursu należy kierować mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Odpowiedzi na pytanie będą publikowane w formie oddzielnego dokumentu pn. FAQ i publikowane na stronie konkursu.
Dokumenty konkursowe (w załączniku na dole strony):
- Call for Proposal
- Guide for Applicants