11 grudnia 2020
Nowy konkurs dla klastrów w ramach programu COSME

"European Cluster Excellence Programme with ClusterXchange scheme connecting ecosystems and cities COS-CLUSTER-2020-3-03".
Głównym celem tego działania jest wzmocnienie umiejętności zarządzania klastrami oraz ułatwienie współpracy pomiędzy klastrami i wyspecjalizowanymi ekosystemami i miastami w całej Europie (również poprzez wdrożenie programu mobilności "ClusterXchange").
Dobre zarządzanie klastrami i ich strategiczne powiązania są ważnymi elementami klastrów kluczowych światowej klasy, dlatego też to działanie ma na celu wspieranie konkurencyjności MŚP i pomoc przedsiębiorstwom w dostępie do rynków światowych.
Celem szczegółowym jest wzmocnienie współpracy, tworzenia sieci i uczenia się organizacji klastrowych i ich członków w kierunku profesjonalizacji usług specjalistycznych i dostosowanych ich do indywidualnych potrzeb MŚP.
Proponowane działania:
Opisane we wniosku działania muszą obejmować:
- wspieranie rozwoju umiejętności zarządzania klastrem;
- propozycję nowych usług dla członków klastra;
- organizację partnerstw, współpracy, tworzenie sieci i działań edukacyjnych, a także wspólnych działań na rzecz realizacji projektów współpracy między przedsiębiorstwami (B2B) i między klastrami (C2C).
- wdrażanie "ClusterXchange" poprzez ułatwianie promocji, rekrutacji, dopasowywania i monitorowania krótkoterminowych wymian ze strony organizacji klastrów, MŚP, dostawców szkoleń, organizacji wspierających rozwój, dużych przedsiębiorstw i pracowników władz publicznych oraz agencji innowacji (działających w klastrze z kraju uczestniczącego w programie COSME).
- działania informacyjne i podnoszące świadomość klastrów.
Kto może aplikować w konkursie
Aby wziąć udział w konkursie Wnioskodawcy muszą:
- Być zarejestrowanym podmiotem w jednym z krajów członkowskich UE lub w kraju stowarzyszonym z COSME (zgodnie z Art. 6 Rozporządzenia o COSME);
- Mieć osobność prawną (zarówno podmioty działające dla zysku jak i te non-for-profit, a także podmioty publiczne i prywatne. Podmioty prywatne muszą być zarejestrowane w odpowiednich rejestrach zgodnie z prawem krajowym);
- Być zarejestrowanym lub wysłać wniosek o rejestrację w platformie pn. European Cluster Collaboration Platform (ECCP) przed terminem zakończenia tego konkursu.
W przypadku podmiotów prywatnych, muszą one być odpowiednio ukonstytuowane i zarejestrowane zgodnie z prawem krajowym.
Partnerstwa (konsorcja)
Aby wniosek był kwalifikowalny, musi zostać złożony przez konsorcjum składające się:
- z co najmniej trzech różnych podmiotów prawnych mających siedzibę w co najmniej trzech różnych państwach członkowskich UE lub innych państwach uczestniczących w programie COSME zgodnie z Art. 6 rozporządzenia COSME;
- i obejmujące co najmniej jednego członka konsorcjum reprezentującego organizację mającą siedzibę w regionie sklasyfikowanym jako "słabiej rozwinięty" lub "w okresie przejściowym", zgodnie ze schematem zaproponowanym w odniesieniu do kwalifikowalności do funduszy strukturalnych na lata 2014-202
Konsorcja muszą sprawdzić i zadeklarować za pośrednictwem swojego koordynatora, że żaden z ich członków nie uczestniczy w innym konsorcjum w ramach niniejszego konkursu. Jeżeli taki przypadek zostanie wykryty przez KE, doprowadzi on do wykluczenia danej organizacji ze wszystkich odpowiednich wniosków. Odpowiednie konsorcja, których dotyczy wyłączenie partnera(-ów), muszą nadal spełniać kryteria kwalifikowalności określone w sekcjach 6. 1 i 6. 2 niniejszego konkursu, aby mogły zostać uznane za kwalifikowalne.
Budżet
Całkowity budżet przeznaczony na to działanie to 6 mln euro.
Maksymalny kwota wsparcia przeznaczona dla każdego projektu – 500.000 euro. Planowane jest wsparcie 12 projektów.
Poziom dofinansowania każdego projektu to 75% kosztów kwalifikowanych, z wyjątkiem wsparcie finansowanego dla stron trzecich (kategoria kosztów C) – gdzie poziom dofinansowania wynosi 100% (zgodnie z zapisem w sekcji 12,2 – dot. specjalnych warunków finansowania w tym konkursie)
Czas trwania projektu
Czas trwania projektu powinien obejmować okres od minimum 20 miesięcy do maksymalnie 24 miesięcy.
Link do generatora wniosków
Termin składania wniosku
Wniosek należy złożyć w wersji elektronicznej w języku angielskim poprzez platformę Funding and Tender Opportunities do dnia 2 lutego 2021 r. do godziny 17:00 (czasu Brukselskiego).
Pytania dotyczące konkursu
Pytanie dotyczącego tego konkursu należy kierować mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Odpowiedzi na pytanie będą publikowane w formie oddzielnego dokumentu pn. FAQ i publikowane na stronie konkursu.
Dokumenty konkursowe (w załączniku na dole strony):
- Call for proposal
- Guide for Applicants
- FAQ - wersja 4.12.2020