26 czerwca 2020

European innovation scoreboard 2020

23 czerwca 2020 r. Komisja Europejska opublikowała ranking European Innovation Scoreboard 2020 (EIS). Liderami tabeli są kraje skandynawskie, Polska nadal postrzegana jest jako umiarkowany innowator. Ranking pokazuje, że wydajność innowacyjna Wspólnoty Europejskiej systematycznie rośnie, wyprzedzając po raz kolejny Stany Zjednoczone, Europa nadal pozostaje w tyle za światowymi liderami innowacji, takimi jak Korea Południowa, Australia i Japonia.

Szwecja nadal jest liderem innowacji w UE, a za nią plasują się Finlandia, Dania i Holandia. W tym roku Luksemburg (wcześniej w kategorii - silny innowator) dołącza do grona liderów innowacji, podczas gdy Portugalia (wcześniej - umiarkowany innowator) dołącza do grupy silnych innowatorów. W tegorocznej tabeli widać wycofanie się Wielkiej Brytanii z UE, miało to jednak niewielki wpływ na średnie wyniki UE w zakresie innowacji, i nie wpłynęło na względne wyniki państw UE w stosunku do wyników UE na świecie.

Na szczeblu globalnym UE po raz drugi wyprzedziła Stany Zjednoczone. UE nadal ma przewagę osiągnięć nad Stanami Zjednoczonymi, Chinami, Brazylią, Rosją, Republiką Południowej Afryki i Indiami.

Metodologia stosowana w rankingu EIS 2020 jest taka sama co w zeszłym roku. Wyniki nie powinny być jednak porównywane między poszczególnymi wydaniami ze względu na korekty danych. Szeregi czasowe wyników prezentowane są w bieżącej edycji, w której porównuje się wyniki śledzone od 2012 r. w oparciu o najnowsze dane.

Więcej informacji znajduje się na stronie Komisji Europejskiej.

 

Opublikowano: 26.06.2020 14:02
Poprawiono: 26.06.2020 14:02
Modyfikujący: Michalina Ziomek
Udostępniający: Michalina Ziomek
Autor dokumentów: